Sulinet+ Projekt bemutatása, céljai
Az NIIFI, amely jelenleg Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) háttérintézménye, küldetése a hazai felső-, és közoktatás, a közgyűjtemények, valamint a kutatói szféra korszerű informatikai/elektronikus infrastruktúrával történő kiszolgálása az 5/2011. (II.3.) Kormányrendelet értelmében, amely tevékenység mintegy 450 felsőoktatási-kutató, és, 2013. január 1-jétől 4700 közoktatási intézményi végponta, valamint 1 500 000 felhasználóra terjed ki. Az NIIFI az elsődleges adathálózati szolgáltatáson túlmenően, jelenleg videokonferencia, elosztott számítási és adattárolási infrastruktúra szolgáltatásokat, informatikai alapszolgáltatásokat, valamint bizalmi szövetséget biztosít tagintézményei számára.
A TIOP 1.1.3 és KMOP 4.6.1_E céljai a következőek:
- Az IKT-készségek elsajátításához szükséges, egyenlő hozzáférést biztosító hálózati infrastruktúra fejlesztése, hogy az iskolai helyi infrastruktúrák nagy sávszélességen be tudjanak kapcsolódni a Sulinet rendszerébe, a közoktatási intézményeket összekötő hálózat új alapokra helyezése által. Fontos, hogy a projekt a kapcsolódás minőségi javítását legalább 5-évre fenntartható módon, a jelenlegi felsőoktatási adathálózat által nyújtott lehetőségek kiaknázásával végezze, ezáltal közelebb hozza egymáshoz a közoktatás, és a felsőoktatás informatikai apparátusát.
- A közösségfejlesztést, közösségi együttműködést, tartalomszolgáltatást támogató infrastruktúra integrálása a felsőoktatási infrastruktúrával, hogy a tudás alapú társadalom együttes szinergiái az alapfokú oktatástól a középfokú oktatáson át a felsőoktatásig tudjanak érvényesülni. Hasonló szolgáltatások és lehetőségek álljanak rendelkezésre a köznevelésben a közösségi együttműködésben és tartalomszolgáltatásban mint a felsőoktatásban.
- Illetve fontos cél az, hogy a hátrányos helyzetű régiók közoktatási intézményei is a többi régió intézményeihez hasonló eséllyel férjen hozzá az informatikai alapszolgáltatásokhoz.
Ennek megfelelően a célok megvalósításához a következő tevékenységeket végzik a projektek:
- Adathálózati infrastruktúra fejlesztése:
- Adathálózati végponti berendezések, aktív adathálózati eszközök, valamint szolgáltatói berendezések építéséhez, szolgáltatássá alakításához kapcsolódó tevékenységek.
- Adathálózati gerinchálózati infrastruktúra felkészítése, bővítése a megemelkedő kiszolgálási igények és a nagyobb aggregált hálózati sávszélességek kiszolgálására.
- Korszerű adathálózati infrastruktúra szolgáltatásainak hatékony kiaknázását elősegítő tevékenységek:
- Hazai kutatóhálózat és a közoktatási intézmények közötti szinergiák erősítése a szolgáltatások univerzálissá tételével (adathálózati elérés, biztonság, DNS, eduroam, eduID, együttműködési szolgáltatások, szerver tanúsítványok).
- Multimédia infrastruktúra mintarendszer kialakítása több közoktatási intézményben.
- Azonosítási és jogosultságkezelési mintarendszer (bizalmi szövetség) megvalósítása több közoktatási intézményben WiFi segítségével.
A projektek célcsoportjai között megkülönböztetjük a projekt közvetlen célcsoportját illetve a projekt közvetett célcsoportját. Míg az első csoport azokat az érdekcsoportokat fogja össze, akik elsődlegesen profitálhatnak a projekt eredményeiből, addig az utóbbi csoport egy sokkal szélesebb spektrumot lefed; magában foglalja a társadalom, így a lakosság azon szegmenseit is, akiknek az életére a projekt létrejötte hatást gyakorol.
A projekt elsődleges célcsoportja a rendszer felhasználói körét alkotó köznevelési intézmények. Ők lesznek a megújult rendszer és szolgáltatás infrastruktúra haszonélvezői. Az elosztott számítási rendszereken alapuló infrastruktúra elementáris eszközként jelenik meg a kutatásaik végzése folyamán.
A köznevelési intézmények az alábbi alcsoportokra bonthatóak:
- általános iskola,
- gimnázium,
- szakközépiskola,
- szakiskola,
- alapfokú művészeti iskola,
- gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai nevelési-oktatási intézmény,
- kollégium.
Szakmai együttműködő partnerek:
- Ebbe a csoportba sorolhatjuk az Európai Unió 7. Tudományos és Technológiafejlesztési Keretprogramjának egyik zászlóshajó projektjének, a GÉANT harmadik fázisát (GÉANT3, GN3). A projekt fókuszpontjában a hálózati szolgáltatások fejlesztése áll.
- Köznevelési intézmények helyi informatikai szakemberei: A köznevelési intézmények informatikusai számos feladattal találják majd szemben magukat (telepítés, konfigurálás, technikai együttműködés, user support). Az ő hozzáértésük biztosítja a sikeresen működő infrastruktúrát.
- Informatika Tanárok Egyesülete
- Potenciális ipari partnerek: Az ipari partnerek a fejlesztés lebonyolításában a beszerzési/beszállítói oldalról jelennek meg.
A projektek fő adatai:
A TIOP-1.1.3 projekt és KMOP-4.6.1_E projekt összefoglaló neve: sulinet+ (ejtsd: sulinet plusz)
A projektek időtartama: 2013. június 1- 2014. november 30.
A projektek tényleges indulása: 2013 szeptember és november.
A projektek tényleges zárása: 2015. december 31 és eredeti határidő.
A projektek költségvetése: TIOP-1.1.3 1.1 mdFt és KMOP-4.6.1_E 209 mFt